poniedziałek, 11 marca 2013

Rocznica powstania CHELSEA FC

108 lat i jeden dzień!


Jesienią 1904r. przedsiębiorcy budowlani, bracia Henry Augustus i Joseph T. Mearsowie, nabyli obiekt Stamford Bridge, który był oddany do użytku już od 1877r. Przerobili go z lekkoatletycznego na typowy stadion piłkarski i planowali go sprzedać miejscowemu Fulham FC. Klub odmówił kupna tego obiektu i bracia postanowili założyć własny klub. Klub otrzymał nazwę sąsiedniej dzielnicy stadionu - Chelsea.





Pierwszy nas sezon rozegraliśmy w 1906r. Nasz pierwszy trener to John Robertson, który prowadził drużynę tylko przez rok (już od początku taką tendencję mieliśmy ;) ). 1 września 1905r. rozegraliśmy debiutujące oficjalne spotkanie, zaczynaliśmy od Division 2, czyli drugiej ligi a wynik tego historycznego spotkania to porażka 0-1 ze Stockport County FC (obecnie piąta liga). Na pierwsze zwycięstwo trzeba było czekać trzy dni, bo już w następnym meczu wygraliśmy 4-0 z Liverpoolem. Było to jednak spotkanie towarzyskie, ale 9 IX 1905r. już w oficjalnej, ligowej potyczce, pokonaliśmy Blackpool 1-0 a pierwszego zapisanego w historii gola zdobył... John Robertson, ponieważ był grającym trenerem. W Wielki Piątek 1906r. padł pierwszy rekord frekwencji. Na mecz z Manchesterem United przyszło aż 67 tys. widzów.


Przez lata 20. i 30. XX wieku, Chelsea przemieszczała się między Division 1 a Division 2. W 1936r. rozegrała mecz towarzyski z Wisłą Kraków z okazji 30 lecia istnienia polskiego klubu. Pół roku po II wojnie światowej, Stamford Bridge gościło mistrza Związku Radzieckiego - Dynamo Moskwa. Szacunkowe dane wynosiły około 100 000 widzów, co było to rekordem wszech czasów w Anglii. Wynik tego meczu to 3-3. W 1952r. do klubu przyszedł jako trener Ted Drake, były gracz Arsenalu. Zmienił herb klubu z kombatanta wojennego na grafikę literową. To on i jego "kaczki" (drużynę Chelsea nazywało się wtedy "Kaczkami Drake'a") zafundował nam w 1955r. na okrągłą 50 rocznicę klubu, zwycięstwo w lidze angielskiej. Zdobyliśmy wtedy jeszcze Tarczę Dobroczynności. Niestety rok później skończyliśmy na 16 miejscu i Ted Drake stracił pracę.

Z "Kaczek Drake'a" do "Diamentów Docherty'ego". Następnym trenerem był Tommy Docherty. Za jego czasów, utworzył się rekord strzelecki w Chelsea w jednym sezonie. Jimmy Greaves zdobył dwa razy koronę króla strzelców w lidze w barwach Chelsea a w sezonie 1960/1961 zdobył 41 bramek. Rekord klubowy pozostaje nie wykreślony do dziś. W 1965 roku zdobyliśmy pierwszy puchar Ligi Angielskiej. Dwa lata później "The Blues" odpadli w finale Pucharu Anglii i półfinale Pucharu Miast Targowych (obecnie Liga Europejska) co spowodowało zwolnienie Docherty'ego. Zastąpił go Dave Sexton.

W 1970r. Pierwszy Puchar Anglii wpada na nasze konto. Wygrana z Leeds United nie była łatwa, ale udało się. Pierwszy mecz skończył się 2-2 i trzeba było go powtarzać kilka dni później. Drugi wynik to 3-2 dla Chelsea a w końcówce strzela Król Stamford Bridge - Peter Osgood. Zaś rok później w Pucharze Zdobywców Pucharów, w finale nastąpiła podobna sytuacja. Z Realem Madryt najpierw zremisowaliśmy po czym w dodatkowym meczu, wygraliśmy 2-1 a zwycięskiego gola zdobywa znów Peter Osgood.
Wydawało się, że klub czeka świetlana przyszłość. Niestety, modernizacja Stamford Bridge na początku lat 70. pochłonęła tyle pieniędzy, że klub zaczął popadać w stagnację efektem czego był spadek do Division 2 w 1975r. Cztery lata później znowu wypadamy z elity ligi. Dochodzi do kupna klubu za symbolicznego funta od rodziny Mearsów przez Kena Baetsa. Klub pod koniec lat 80 dalej mieszał występy Division 1 z Division 2, ale od 1989r. Chelsea jest nieprzerwanie w najwyższej klasie rozgrywkowej, która obecnie zwie się Premier League.

W latach 90. Chelsea odżyła finansowo. Dokonała też po raz pierwszy zakupu za 1 mln funtów. Tyle wydano na Denisa Wise'a. Do klubu zaczęli przychodzić tacy zawodnicy jak: Ruud Gullit, Mark Hughes oraz Dan Petrescu. Gdy w 1996r. Gullit zastąpił Glena Hoddle'a na stanowisku trenera, ściągnął włoskie trio: Gianfranco Zole, Gianlucę Vialli i Roberto Di Matteo oraz Francuza Franka Le Beouf. W 1997r. zdobyli Puchar Anglii, przerywając serię 26 lat bez tytułu. 22 października 1997r. z powodu awarii helikoptera zginął człowiek, który przez całe życie wspierał Chelsea - Milioner i wicedyrektor klubu Matthew Harding. Na jego cześć, trybuna północna Stamford Bridge nosi jego imię. W 1998r. osiągnęliśmy Puchar UEFA, Puchar Ligi oraz Tarczę Dobroczynności, rok później zajęliśmy już 3 miejsce w Premier League a na koniec tysiąclecia w 2000r. znowu zdobyliśmy Puchar Anglii i Tarczę Dobroczynności.


Ostatni okres czyli późna jesień 2003 do chwili obecnej nazywa się "Erą Abramovicha". Ten rosyjski oligarcha, multimiliarder odkąd przejął udziały w klubie, zainwestował niewyobrażalne pieniądze w rozwój szkółki młodzieżowej, zatrudnił wielu działaczy oraz trenerów. Niestety za jego kadencji, żaden trener nie mógł na dłużej zagrzeć sobie miejsca. Ranieri, Mourinho, Grant, Scolari, Giddink, Ancelotti, Villas-Boas, Di Matteo i Benitez(obecnie) to nazwiska trenerów, którzy zasiadali na stanowisku menedżera. Klub dokonywał wielu zakupów piłkarzy, udanych lub mniej udanych. W ostatniej dekadzie zdobyliśmy: Champions League (2012), Premier League (2005, 2006, 2010), Puchar Anglii (2007, 2009, 2010, 2012), Puchar Ligi (2005,2007), Tarczę Dobroczynności (2005, 2009). To zdecydowanie "Złoty czas" tego klubu. Z okazji dnia powstania CHELSEA FC, życzę nam wszystkim, by ten złoty czas trwał jak najdłużej.

 
P.S. I niech ktoś powie, że CFC to klub bez historii 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz